אנג'ליקה סינית ופוריות

אנג'ליקה סינית ופוריות

אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis) היא צמח מרפא ממשפחת הסוככיים, הגדל באזורים נרחבים בצפון אסיה, בסין, יפן וקוריאה  – שם הוא נמצא בשימוש רפואי נרחב מזה אלפי שנים.

ברפואה הסינית המסורתית, אנג'ליקה משמשת לטיפול במגוון רחב של בעיות גינקולוגיות ובפרט בעיות פוריות[8].

הצמח אף זכה לכינוי: “The female ginseng” (הג’ינסנג הנשי) עקב השימוש המוצלח בו לטיפול בבעיות שונות הקשורות במערכת הרבייה הנשית.

מנגנוני השפעת אנג'ליקה סינית על פוריות

המנגנון המדויק שבו אנג'ליקה סינית משפיעה על הפוריות אינו ידוע בוודאות. עם זאת, נראה שהצמח משפיע על מספר מנגנונים הקשורים לפוריות:

 • שיפור זרימת הדם לאיברי הרבייה: אנג'ליקה סינית היא צמח ממריץ ומזין דם[2][3][7]. הספקת כלי דם נאותה לזקיקים שבשחלות היא חיונית לתהליך גדילתם והתפתחותם התקינה לפני ביוץ/שאיבה. במחקר בעופות הראו שאנג'ליקה סינית יכולה לייצר כלי דם חדשים לזקיקים (אנגיוגנזה) וכך לאפשר הספקה יותר טובה של חומרים חיוניים להתפתחות של הביציות[1]. מחקר נוסף על דג זברה ותאי אנדותל אנושיים הראה שאנג'ליקה סינית מעודדת פקטור VEGF וע"י כך מעודדת גדילת כלי דם חדשים ברירית הרחם[3], לכן נטילה שלה יכולה לסייע לנשים עם רירית רחם דקה.
 • הפחתת תהליכי חמצון: אנג'ליקה סינית מכילה רכיבים נוגדי חמצון[2][4][7], אשר עשויים להגן על הביציות מפני נזקים חמצניים ובכך לשפר את האיכות שלהם.
 • הפחתת תהליכים דלקתיים: אנג'ליקה סינית מכילה רכיבים נוגדי דלקת[2][5][6][7][8]. במחקרים קודמים הוכח שדלקת יכולה לפגוע בפוריות (לקריאת מאמר בנושא לחצי כאן).
 • פעילות פרו אסטרוגנית – חלק מהמחקרים הראו שלאנג'ליקה סינית יש פעילות פרו אסטרוגנית וחלק שללו, לכן כרגע פעילות פרו אסטרוגנית של אנג'ליקה סינית שנויה במחלוקת[8][9].

תרשים של חלק מהמנגנונים המוסברים מעלה:

                  אנג'ליקה - מנגנון נוגד חמצון

אנג'ליקה יכולה לשמש לבד או כחלק מתכשיר צמחי משולב, הנקרא פורמולה של צמחי מרפא. מחקרים קליניים הראו שיפור משמעותי במדדים אצל נשים המתמודדות עם בעיות פוריות שנטלו פורמולת צמחי מרפא.

מחקר קליני פרוספקטיבי אקראי לדוגמא[11] שפורסם ב-2022 בכתב עת Gynecological Endocrinology (כתב עת רשמי של האגודה הבינלאומית לאנדוקרינולוגיה גינקולוגית) מצא כי נטילת פורמולציה של צמחי מרפא המכילה אנג'ליקה סינית למשך 3 חודשים, יכולה לשפר בנשים עם רזרבה שחלתית ירודה(DOR) את הפעילות השחלתית וכך לשפר איכות הביציות, בנוסף לשפר את המדדים של רירית הרחם. בקבוצה שנטלו את הפורמולציה שיעורי הריונות היו גבוהים יותר מאשר נשים שלא נטלו את התכשיר.

אנג'ליקה סינית - פורמולה - מחקר

לסיכום

אנג'ליקה סינית היא צמח מרפא שיכול לסייע בבעיות פוריות. מחקרים הראו כי נטילת אנג'ליקה סינית ופורמולות המכילות אותה משפרות את הפוריות ואת הסיכויים להיכנס להריון. עם זאת, חשוב לציין כי אנג'ליקה אינה מתאימה לכולן. היא אינה מומלצת בזמן לקיחת  Warfarin[10]. למי שנמצאת בטיפולי פוריות חובה להתייעץ עם רופא ומטפל מוסמך ולוודא שאפשר ליטול אנג'ליקה סינית ביחד עם תרופות/זריקות שבפרוטוקול הטיפולי. כמו כן מטפל מוסמך בהתאם למצב הרפואי יקבע את המינון המומלץ ליעילות מרבית ולפי צורך ישלב אותה עם צמחי מרפא נוספים לפורמולה מותאמת אישית.

*הכתבה היא לידיעה בלבד, ואינה מחליפה ייעוץ אצל איש מקצוע.

 

מקורות:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36566660/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34362631/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17497682/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37148130/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16685376/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29883374/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34090852/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27677719/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10675182/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16691630/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34308735/
Facebook
WhatsApp
מרינה לוי

מרינה לוי

מרינה לוי B.Sc, הרבליסטית קלינית ומלווה לאורח חיים בריא,
מייסדת NovaFertility - קליניקה לטיפולים תומכי פוריות האישה והגבר

שווה קריאה

ליצירת קשר