שיפור פוריות הגבר באמצעות צמחי מרפא

מאמר שפורסם ב e-Med  אתר הבריאות הישראלי, ע”י פרופ’ שבח פרידלר ומרינה לוי.

מבוא

“במחקרים בינלאומיים נמצא כי ייצור הזרע בעולם יורד בכ-2.5% בכל שנה” פרופ’ שבח פרידלר [1].

קיימת ירידה מדאיגה בפרמטרים של הזרע, בכנסי פוריות בינלאומיים נשאלת השאלה האם צריך לעשות שימור פוריות הגבר כמו שנעשה כיום שימור פוריות אלקטיבי לנשים? בקרב הזוגות הפונים בשל בעיית פוריות, מחציתם הסיבה טמונה בפוריות הגבר, באיכות הזרע. ברפואה הקונבנציונלית אין כיום פתרון טוב לבעיות פוריות בגברים. לעיתים קרובות, גם כשהבעיה היא של פוריות הגבר האישה היא זו שמופנית לטיפולי הפרייה חוץ גופית (IVF) גם כשאין לה בעיית פוריות בכלל.

המחסור במענה לבעיות פוריות הגבר, הביא את פרופ’ שבח פרידלר, מומחה לפוריות האישה והגבר כבר מעל ל-35 שנה, מנהל לשעבר של מחלקת IVF בבית חולים ברזילי, רופא בכיר ביחידות ה-IVF באסותא והרצליה מדיקל סנטר ומרכז קבוצת העניין לאנדרולוגיה באיגוד הישראלי לחקר הפוריות, לחפש פתרון. במהלך חיפושו , גילה את עולם צמחי המרפא ויחד עם מרינה לוי הרבליסטית קלינית, בעלת הקליניקה NovaFertility, המתמחה בפוריות האישה והגבר, התחילו לחקור את הנושא.

צמחי מרפא לפוריות הגבר

רפואת צמחי המרפא מבוססת על ידע עתיק של אלפי שנים ועל ניסיון קליני רב. יחד עם זאת, כמות המחקרים הקליניים בתחום קטנה משמעותית יחסית לרפואה הקונבנציונלית. היות ולא ניתן להגן על פיתוחי מוצרי צמחי מרפא באמצעות פטנטים, אין הדבר כלכלי לחברות התרופות, והן אינן משקיעות משאבים במחקרים בתחום זה.

אף על פי כן, כיום ישנם לא מעט מחקרים המאששים את הידע העתיק וסגולות המרפא של צמחי המרפא ומוכיחים שיש להם מה להציע לגברים המעוניינים לשפר את פוריותם.

בשנת 2021 , אחד האנדרולוגים הבכירים בעולם, אשוק אגראוול, ביחד עם פרופ’ לביולוגיה בשם ראלף הנקל פרסמו את הספר ” Herbal medicine in andrology”. הספר מרכז מחקרים רבים המעידים על יכולותיהם של צמחי המרפא לסייע בפתולוגיות שונות של מערכת המין הגברית [2].

לדוגמא, יש לא מעט מחקרים קליניים איכותיים על יכולתו של צמח המרפא ההודי WITHANIA לסייע לגברים עם ספירת זרע נמוכה. הצמח יכול להועיל במיוחד לגברים שחיים אורח חיים מודרני המלווה בסטרס רב.

מחקר קליני שפורסם בעיתון FERTILITY&STERILITY, העיתון המוביל בעולם בתחום הפוריות, הראה שבקבוצת גברים שנטלו את צמח ה-WITHANIA  למשך שלושה חודשים, הייתה עליה ברמות הורמון הטסטוסטרון, שיפור בריכוז והתנועתיות של הזרע, ונמצאו הרבה פחות רדיקלים חופשיים בנוזל הזרע לעומת גברים שנטלו פלסבו [3].

ב 2018 נעשתה סקירה בכמה מרכזי פוריות בארה”ב ודרום אפריקה על השפעת צמח WITHANIA על פוריות הגבר. בסקר נכללו מחקרים קליניים וגם מחקרים מעבדתיים שהדגימו מספר מנגנונים בהם WITHANIA משפרת את פוריות הגבר[4].

אחד המנגנונים מוצג בתרשים למטה:

פרופ’ שבח פרידלר ומרינה לוי חברו יחד כדי לחקור את עולם הצמחי המרפא בהקשר לפוריות הגבר. הם מצאו שישנם צמחי מרפא שיכולים לסייע בשיפור פוריות הגבר. צמחים כגון וויתניה, מורינגה, טריבולוס בולגרי, ג’ינסנג קוראני, ועוד. צמחי מרפא יכולים לשפר את הריכוז, התנועתיות והמורפולוגיה של הזרע. בנוסף צמחי מרפא עשירים בנוגדי חמצון ויכולים לסייע גם במקרים של פרגמנטציה (שברים ב-DNA) של הזרע. כל זה במטרה להשיג יותר הריונות. שיפור פוריות הגבר יחסוך מזוגות רבים טיפולי הפרייה חוץ גופית IVF.

חשוב לציין ש 45% מבעיות פוריות בזוגות הן בגלל בעיות אצל הגבר.

בעקבות מחקר של ארבע שנים, פרופ’ שבח פרידלר ומרינה לוי פיתחו את תוסף התזונה “VivaSper“, המבוסס על צמחי מרפא בתוספת קיו 10, ונועד לסייע בשיפור פוריות הגבר.

בימים אלה הם עובדים על מחקר משותף שמטרתו להוכיח את יכולותיו של תוסף התזונה הזה. מחקרים קודמים שנעשו, מראים שכל אחד מרכיבי תוסף זה בנפרד, נמצא יעיל בשיפור פוריות הגבר. בינתיים שניהם רואים תוצאות מבטיחות בקליניקות שלהם.

*הכתבה היא לידיעה בלבד, ואינה מחליפה ייעוץ אצל איש מקצוע.

 

אסמכתאות:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36377604
  2. https://www.amazon.in/Herbal-Medicine-Andrology-Evidence-based-Update/dp/0128155655
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19501822/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29277366/

 

Facebook
WhatsApp
מרינה לוי

מרינה לוי

מרינה לוי B.Sc, הרבליסטית קלינית ומלווה לאורח חיים בריא,
מייסדת NovaFertility - קליניקה לטיפולים תומכי פוריות האישה והגבר

שווה קריאה

ליצירת קשר